تبلیغات
* رویانا * - شرح وظایف تفضیلی وزارت جهاد كشاورزی
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : مائده جنگی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
* رویانا *
دام وطیور
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 19 خرداد 1390 :: نویسنده : مائده جنگی
هیات وزیران در جلسه مورخ 1381/4/2 بنا به پیشنهاد  شماره  ٩٠٤١/٨٩_  ١٣٨٩٩/١٠٥  مورخه

1380/9/7 سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور و به استناد ماده (٢) قانون تشكیل وزارت جهاد كشاورزی – مصوب ١٣٧٩_ شرح وظایف تفضیلی وزارت جهاد كشاورزی را به شرح زیر تصویب نمود:

 

الف_ سیاست گذاری ، برنامه ریزی و نظارت:

 

١_ تعیین سیاست ها و راهبردهای مربوط به بخش كشاورزی ، توسعه و عمران روستاها و مناطق عشایری و همچنین تنظیم و اجرای برنامه های توسعه كشاورزی در چارچوب سیاست های توسعه پایدار.

 

٢_ انجام بررسی ها و اقدامات لازم به منظور برنامه ریزی تولید و تامین نیاز كشور به محصولات و فرآورده های كشاورزی و دامی و توسعه صادرات با رعایت مزیت های نسبی در چارچوب سیاست های بازرگانی كشور.

 

٣_ تهیه تدوین اجرا و به هنگام سازی نظام های اطلاع رسانی كشاورزی و روستایی و استقرار نظام های آماری .

 

٤_ تهیه استانداردها و ضوابط و برنامه ریزی لازم در زمینه تاسیسات و زیرمساخت های مورد نیاز تولید و تولید كنندگان بخش كشاورزی.

 

٥_ نظارت و ارزشیابی عملكرد و فعالیت های موسسات و شركت های وابسته به وزارتخانه و ایجاد هماهنگی های برنامه ای و عملیاتی لازم.

 

٦_ نظارت و ارزشیابی برنامه ها، طرح ها، فعالیتها و اقدامات در حیطه وظایف وزارت جهاد كشاورزی به منظور سنجش میزان كارایی و اثر بخشی آن ها .

 

ب_ امور پژوهش ، آموزش و ترویج :

 

١_ انجام پژوهش های كاربردی و توسعه ای در زمینه های زیر

 

الف_ آب و خاك ، اصلاح بذر و نهال ، اصلاح نژاد، پرورش دام و آبزیان ، جنگل و مرتع و آبخیزداری آفات و بیماریهای گیاهی و راه های مبارزه با آن .

 

ب_ بهره برداری از فنون پیشرفت بیوتكنولوژی و مهندسی ژنتیك در بخش كشاورزی ، تدوین شیوه های مناسب و استفاده از فناوری های نوین توسعه كشاورزی و دامی متناسب با شرایط اقلیمی و جغرافیایی كشور.

 

ج_ افزایش بهره بروری ، كاهش ضایعات و بهبود كیفی تولید محصولات و فرآورده های بخش كشاورزی.

 

د_ بیماری ها ، مایه ها ، سرم ها و مواد بیولوژیك لازم برای پیشگیری و مبارزه با بیماری های دامی آبزیان و مشترك انسان و دام و تهیه و تولید آنها در كشور.

 

٢_  حفاظت جمع آوری ، ارزیابی ، احیا و توسعه ذخایر توارث ژنتیكی ، تنوع زیستی گیاهی و ژرم پلاسم گیاهان زراعی ، باغی ، زینتی ، دارویی ، مرتعی ، جنگلی و دام و آبزیان و میكروارگانیزم ها و حشرات مفید و زیان آور كشاورزی در چارچوب وطایف محول شده .

 

٣_ مطالعه و تحقیق به منظور توسعه كشاورزی و ارتقای جایگاه آن در اقتصاد ملی و توسعه روستایی و عشایری.

 

٤_ برنامه ریزی و اجرای آموزش های علمی – كاربردی و فنی – حرفه ای شاغلان بخش كشاورزی و صنایع روستایی در چهارچوب سیاست های مصوب و همچنین آموزش روش ها و فنون نوین كشاورزی و دامداری به تولید كنندگان مربوط .

 

٥_ مطالعه، طراحی و بهینه سازی الگوها و نظام های تولید و بهره برداری در بخش كشاورزی و ارزیابی و اصلاح مستمر آنها.

 

٦_ برنامه ریزی و ارائه نتایج پژوهش های انجام شده به كاركنان ، تولید كنندگان و بهره برداران بخش كشاورزی و نیز شناخت مسائل و مشكلات آنها و اقدام در جهت رفع آن از طریق اجرای برنامه های ترویجی.

 

 

ج_ امور منابع طبیعی و آبخیزداری:

 

١_ بررسی و مطالعه جامع حوزه های آبخیز كشور به منظور تهیه طرح های آبخیز داری و جلوگیری از فرسایش خاك و تهیه برنامه جامع استفاده از اراضی كشاورزی و منابع طبیعی و بهره برداری بهینه از این اراضی .

 

٢_ برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم به منطور جلوگیری از تغییر و تبدیل كاربردی اراضی كشاورزی و جنگل.

 

٣_ حفظ، احیاء گسترش ، حمایت و بهره برداری صحیح از جنگل ها و مراتع طبیعی و دست كاشت كشور و فراهم نمودن زمینه اجرای طرح های بزرگ جنگل كاری ، جنگل داری ، مرتع داری، ایجاد پارك های جنگلی و تفریگاه های طبیعی در چارچوب هدف ها و سیاست های توسعه پایدار و اعمال نظارت های لازم .

 

٤_ برنامه ریزی و اجرای طرح های آبخیزداری و تثبیت شن های روان وبیابانی زدایی.

 

٥_ تشخیص و تفكیك حریم قانونی اراضی ملی از مستثنیات اشخاص حقیقی و حقوقی و واگذاری منابع ملی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران و اجرای مقررات مربوط به مدیریت و واگذاری اراضی ملی و دولتی در چارچوب قوانین و مقررات موجود.

 

د_ امور زیربنایی كشاورزی و توسعه روستایی:

 

١_ توسعه مكانیزاسیون با توجه به ویژگیهای اقلیمی و فرهنگی مناطق مختلف و ارائه خدمات حمایتی و فنی مورد نیاز.

 

٢_ یكپارچه سازی اراضی، احداث راه های بین مزارع، تجهیز و نوسازی مزارع و باغ ها به منظور استفاده موثر از منابع و نهادهای كشاورزی و ارتقای بهره وری در فرآیند تولید با تاكید بر بهبود بهره وری از آب .

 

٣_ برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم در زمینه حفظ و اصلاح خاك و فراهم آوردن موجبات بهره برداری مطلوب از آن.

 

٤_ فراهم آوردن موجبات لازم به منظور افزایش اثر بخشی و بازدهی آبیاری در مزارع و باغ ها.

 

٥_ برنامه ریزی برای انتقال آب شبكه های ٣و٤ و انهار سنتس و قنوات ، توزیع و مصرف آب كشاورزی و انجام    اقدامات لازم به منظور احداث، و نگهداری تاسیسات مربوط در چارچوب قوانین موجود.

 

٦_ انجام وظایف ناشی از اجرای قانون توزیع عادلانه آب – مصرف ١٣٦١_ و اصلاحات بعدی آن.

 

٧_ برنامه ریزی و انجام مطالعات لازم به منظور طراحی و اجرای طرح های كوچك توسعه منابع آب پس از كسب مجوز لازم از مقررات نیرو.

 

٨_ برنامه ریزی و اقدامات لازم در جهت احداث، نگهداری و بهره برداری از بنادر شیلاتی و تاسیسات زیربنایی با رعایت وظایف سایر وزارتخانه ها.

 

٩_ برنامه ریزی، اتخاذ تدابیر و پیش بینی ساز و كارهای لازم به منظور توسعه و عمران روستاها با هماهنگی سایر دستگاه ها.

 

١٠_ برنامه ریزی و ساماندهی كوچ و اسكان عشایر در چهارچوب طرح های جامع ناحیه ای.

 

١١_ توسعه و حمایت صنایع كوچك تبدیلی و تكمیلی بخش كشاورزی و صنایع روستایی در چارچوب سیاستهای صنعتی كشور.

 

ه_ امور كشاورزی، دام و آبزیان:

 

١_ برنامه ریزی و اتخاذ تابیر لازم به منظور افزایش بهره وری از عوامل و منابع تولید كشاورزی و دستیابی به الگوهای كشت متناسب با منابع آب در دسترس، ظرفیت های تولید و شرایط اقلیمی مناطق مختلف كشور.

 

٢_ تامین بهداشت دام و فرآورده های مربوط به آن و مبارزه با بیماریهای دامی و مشترك انسان و دام، قرنطینه دام و كنترل بهداشتی كشتارگاه ها و نظارت بهداشتی بر مراتع، آبشخورها ، محل نگهداری دام، كارخانه های تولید خوراك دام و سایر تاسیسات و مراكز تهیه ، نگهداری و عرضه فرآورده های خام دامی.

 

٣_ نظارت و كنترل بر تولید، واردات و مصرف مایه ها و سایر مواد بیولوژیكی مورد مصرف دامی.

 

٤_ برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم به منظور ایجاد و گسترش شبكه های پیش آگاهی و مراقبت ، پیشگیری، قرنطینه گیاهی و تشخیص و مبارزه با آفات و بیماریهای عمومی ، همگانی و سایر آفات و بیماری های گیاهی و نظارت بر ورود، تولید توزیع و مصرف سموم مورد نیاز بخش كشاورزی با رعایت شاخص های زیست محیطی كشور.

 

٥_ برنامه ریزی و تهیه و اجرای طرح های مربوط به حفظ منابع دام، طیور و اصلاح نژاد و بهبود تغذیه دام.

 

٦_ توسعه كمی و كیفی تولیدات دامی و تدوین واجرای نظام دامداری كشور و ساماندهی كشتارگاه ها .

 

٧_ برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر لازم در جهت حفظ احیاء توسعه و بهره برداری مناسب از منابع آبزی آب های تحت حاكمیت و صلاحیت دولت جمهوری اسلامی ایران و توسعه آبزی پروری در كشور.

 

ز_ امور حمایتی:

 

١_ حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش كشاورزی و استفاده از تسهیلات اعتباری بانك كشاورزی و سایر منابع بانكی و تشكیل صندوق های حمایت از توسعه بخش كشاورزی و صنایع تبدیلی و روستایی با مشاركت تولید كنندگان و فراهم آوردن تسهیلات لازم برای تامین اعتبارات مورد نیاز تولید كنندگان بخش كشاورزی.

 

٢_ اجرای سیاست ها و روش های حمایتی و بیمه ای به منظور حمایت از تولید كنندگان ، تولیدات و تاسیسات بخش كشاورزی و پرداخت خسارت به تولید كنندگان خسارت دیده براساس سیاست های اتخاذ شده .

 

٣_ برنامه ریزی و اتخاذ سیاست های حمایتی و تشویقی به منظور توسعه و ارتقای فناوری ماشین آلات و اداوات بخش كشاورزی در چارچوب سیاستهای مصوب.

 

٤_ فراهم آوردن زمینه های لازم برای تامین و توزیع نهاده های كشاورزی و دامی، دارو، سرم و سایر مواد بیولوژیك از طریق بخش غیر دولتی و در صورت لزوم توسعه وزارتخانه و اعمال نظارت های لازم در این زمینه.

 

٥_ انجام اقدامات لازم به منظور ایجاد تشكل های غیر دولتی مورد نیاز بخش كشاورزی و ارائه خدمات و حمایت های مالی و فنی به آنها و اعمال نظارت های لازم.

 

٦_ پیشنهاد برنامه های تنظیم بازار محصولات كشاورزی و فرآورده های دامی و نیز قیمت تضمینی به منظور حمایت از تولید كنندگان بخش كشاورزی به هیات وزیران و خرید بموقع محصولات كشاورزی.

 

٧_ فراهم آوردن تسهیلات و امكانات و انجام هماهنگی ها و پیگیری های لازم برای توسعه صادرات محصولات و فرآورده های بخش كشاورزی و صنایع روستایی در چارچوب سیاست ها و برنامه های بازرگانی كشور.

 

٨_ اجرای سایر وظایفی كه به موجب قوانین و مقررات بر عهده وزارتخانه قرار دارد.  

 

                                                                                                                                      محمد رضا عارف

 

                                                                                                                                   معاون اول رئیس جمهور

 

 

 

رونوشت به دفتر مقام معظم رهبری ، رئیس جمهور ، دفتر ریاست قوه قضاییه ، دفتر معاون اول رئیس جمهور، دفتر معاون حقوقی و امور مجلس رئیس جمهور، دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیوان عدالت اداری ، سازمان بازرسی كل كشور، دیوان محاسبات كشور، اداره كل قوانین مجلس شورای اسلامی ، اداره كل حقوقی ، اداره كل قوانین و مقررات كشور، كلیه وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی ، نهادهای انقلاب اسلامی ، روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، استانداری های سراسر كشور، دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت و دفتر هیات دولت ابلاغ می شود.

نوع مطلب : آشنایی با مراكزدام وطیور، 
برچسب ها : جهاد کشاورزی،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب